• Szkolny dzień bez przemocy

        • 08 listopada 2023 r. w ramach szkolnego dnia bez przemocy uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w jednostce Straży Miejskiej w Kwidzynie. Zapoznali się z ich odpowiedzialną pracą oraz konsekwencjami prawnymi, jakie można ponieść za nieprzestrzeganie prawa. Dodatkowo w tym dniu uczestniczyli w warsztatach z Panem Mariuszem Banaszewskim i poznali sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych. To był owocny i udany dzień. 🙂 

        • To były niezwykle pracowite wakacje!

        • Dzięki naszym przyjaciołom wyremontowaliśmy sporo przestrzeni szkolnej. Oprócz malowania, szlifowania, kafelkowania oraz sprzątania, był także czas na odkurzenie wiedzy. Dzięki współpracy i narzędziom poznanym podczas szkoleń, w rok szkolny 2023/2024 wchodzimy ZWINNIE :o)

        • Bezpiecznie na wakacjach

        • 14 i 15 czerwca 2023r zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe mające na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe oraz w jakich sytuacjach powiadamiać poszczególne służby. Numer alarmowy 112 pamiętali niemal wszyscy uczniowie. Następnego dnia pakowaliśmy się na wakacje oraz przypomniane zostały zasady bezpieczeństwa nad wodą oraz w górach. Teraz czekamy na wakacje i mamy nadzieję, że cali i zdrowi wrócimy do szkoły za dwa miesiące.

          E. Detko Traczyk

          M. Szymańska-Król

          W. Archutowska

        • Biwak w Orkuszu

        • Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności zdobyte w toku nauki podczas pobytu organizowanego w Ośrodku Harcerskim „Skaut” w Orkuszu w terminie od 14 do 16 czerwca 2023 roku. Podczas biwaku odbyły się zajęcia z instruktorem kajakarstwa, nauka pływania kajakiem po jeziorze Orkusz. W trakcie zajęć artystycznych dzieci wykonywały rzeźby w mydle i w gipsie, oraz anioły z makramy. Odbyły się także zawody strzeleckie i zajęcia pt. „smakowanie lasu”, podczas których zbieraliśmy zioła jadalne, z których zrobiliśmy pesto. W trakcie zajęć w kuchni uczniowie kształtowały umiejętność racjonalnego i zdrowego odżywiania się, nabywali umiejętności praktycznych w warunkach biwakowych. Umożliwienie spędzenia czasu wolnego w sposób aktywny z wykorzystaniem dostępnych walorów turystycznych nad jeziorem Orkusz, dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi, było możliwe dzięki pomocy wielu sponsorów.

        • Spływ kajakowy

        • Dnia 2 czerwca 2023 roku dzięki współpracy z Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej Ogniska „Celuloza” KWIDZYN, uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Kwidzynie wzięli udział w spływie kajakowym na pojezierzu Brodnickim (Partęczyny - Gaj Grzmiąca – Rytebłota), podczas którego zaspokajali potrzebę ruchu i eksploracji środowiska, sprawstwa i kontaktu z drugim człowiekiem. Dzięki uczestnictwu w tej formie aktywności nauczyli się jak sterować kajakiem, współpracować z partnerem, przewidywać konsekwencje działań w celu zachowania bezpieczeństwa. W przyszłości będą wiedzieli jak aktywnie spędzać czas wolny nad wodą. Zapoznali się poprzez obserwację z fauną i florą środowisk rzecznych.

          Anna Kaczmarek - Okońska

        • Trening Aktywności Motorycznej ZRW.

        • 16 czerwca 2023r. w naszej szkole został przeprowadzony Trening Aktywności Motorycznej dla oddziałów rewalidacyjno- wychowawczych zorganizowany przez panią Katarzynę Marciniak i Wiolettę Wacławską- Grzesiak.

          Celem zajęć była integracja uczestników zajęć, aktywne spędzenie wolnego czasu, rozwijanie motoryki małej i dużej, koordynacji wzrokowo- ruchowej, rozwijanie poczucia sprawstwa, miłe spędzenie czasu. Zestaw ćwiczeń był indywidualnie dobierany do możliwości psycho- ruchowych każdego uczestnika.

          Wśród zadań znalazły się: pokonywanie nierównych powierzchni, nakładanie obręczy na pachołki, rzut woreczkami do celu, toczenie dużej piłki, gra na dzwoneczkach, ściąganie chusty z głowy, turlanie się, chodzenie trzymając się za obie ręce osoby dorosłej, wstawanie.

          W trakcie aktywności uczestnicy i ich opiekunowie mieli okazję dopingować innych zawodników. Czas treningu umiliły zabawy z chustą animacyjną przy muzyce oraz zabawy z bańkami. Dzieciaki były bardzo zadowolone.

          W. Wacławska Grzesiak

          K. Marciniak

        • Wizyta w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Górkach

        • 30 maja 2023 wszyscy uczniowie ze szkoły wybrali się w odwiedziny. Złożyliśmy wizytę znajomym w WTZ Górki. W czasie naszych odwiedzin zapoznaliśmy się z działalnością warsztatów. Odwiedziliśmy wszystkie pracownie i poznaliśmy charakter ich pracy. Niektórzy z nas pewnie po skończeniu szkoły dalej będą aktywni właśnie tutaj. Na koniec przy ognisku upiekliśmy i zjedliśmy kiełbaski. Była to również okazja do miłych rozmów z kolegami i koleżankami.

          E. Detko Traczyk

          M. Szymańska-Król

        • O przyjaźni z Małym Księciem - zajęcia w bibliotece

        • O przyjaźni w bibliotece szkolnej rozmawiali uczniowie naszej szkoły w oparciu o trzy ważne fragmenty ksiażki Antoine de Saint-Exuperego pt."Mały Ksiażę". Pierwszym była prośbą Małego Księcia o narysowanie baranka. Potem zastanawialiśmy się nad zachowaniem róży i jeszcze jedna myśl krążyła wokół oswajania lisa. Wszystko po to aby uświadomić sobie jak cenne w życiu człowieka jest posiadanie przyjaciela i to, że w szkolnym gronie też możemy go znaleźć. Oto kilka zdjęć ze spotkania.

        • Turnus rehabilitacyjny w Zakopanym

        • Turnus rehabilitacyjny w Zakopanym

          16-27 maja 2023r

           

          W tym roku dzięki pomocy sponsora znowu udało nam się pojechać na turnus rehabilitacyjny do Zakopanego. Z wypoczynku skorzystało ośmioro dzieci z naszej szkoły: Monika, Natalia, Piotr, Grzegorz, Patryk, Kuba, Jarosław, Łukasz. W obie strony jechaliśmy całą noc pociągiem z dwoma przesiadkami i przejazd był bardzo męczący. Jednak wszyscy daliśmy radę. Jak na wczesnowiosenny czas pogoda nam dopisała i mogliśmy wędrować górskimi szlakami podziwiając piękno przyrody Tatr. Wszędzie piechotą jak na prawdziwych turystów przystało odwiedziliśmy Kalatówki i pustelnię Brata Alberta, Morskie Oko, Dolinę Kościeliska, poszliśmy Ku Dziurze. W czasie tych wypraw poznaliśmy góralską bacówkę i sposoby wyrobu oscypków. Obserwowaliśmy wypas i dojenie owiec na hali. Wjechaliśmy również kolejką szynową na Gubałówkę. Uczestniczyliśmy również w Nocy Muzeów, podczas której w Muzeum Tatrzańskim zapoznaliśmy się z kulturą i architektura góralską, u Kornela Makuszynskiego zwiedziliśmy muzeum, zaznajomiliśmy się z Koziołkiem Matołkiem oraz wykonaliśmy w czasie warsztatów okładkę do ulubionej książki. W muzeum rzeźby mieliśmy okazję rzeźbić w drewnie profesjonalnymi narzędziami oraz ulepić coś z gliny. Tu bardzo wszystkim się podobało, nawet dziewczęta spróbowały swoich sił w rzeźbiarstwie.  Wysłuchaliśmy też przy ognisku opowieści przewodnika tatrzańskiego o życiu dzikich zwierząt w Tatrach. Ta noc była bardzo ekscytująca ale krótka żeby się wyspać, gdyż do hotelu wróciliśmy o 1 w nocy. W muzeum Tatrzańskim wzięliśmy też udział w zajęciach edukacyjnych, dzięki którym poznaliśmy jaskinie, dzikie zwierzęta Tatr oraz poznaliśmy zasady bezpieczeństwa w górach oraz współżycia z naturą. Wszystko można było dotknąć i usłyszeć więc dużo zostało nam w pamięci. W czasie turnusu nie brakowało też atrakcji sportowych i rekreacyjnych takich jak Park wodny czy gra w kręgle. W tym czasie Kuba obchodził swoje urodziny więc wyprawiliśmy mu przyjęcie niespodziankę oraz wręczyliśmy prezent. Kuba był bardzo zaskoczony i szczęśliwy. Na Krupówkach mogliśmy zakupić pamiątki z Zakopanego oraz oscypki, które wszystkim bardzo smakowały. Na koniec turnusu otrzymaliśmy pamiątkowe koszulki, które będą nam przypominały ten miło spędzony czas.

           

          Ewa Detko Traczyk

          Małgorzata Szymańska-Król

        • WYCIECZKA DO ZOO W GDAŃSKU OLIWIE

        • Dnia 4 maja 2023 roku klasa 2B i 1-3C pojechały na wycieczkę do ZOO do Gdańska. Uczniowie przed wyjazdem przypomnieli sobie zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczki. Celem wycieczki była obserwacja oraz czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą. Podczas spaceru uczniowie mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące z różnych kontynentów. Przemierzając alejki ogrodu zoologicznego zobaczyli wiele ciekawych gatunków zwierząt. Podczas pobytu w Zoo był również czas na odpoczynek i zjedzenie obiadu. Wycieczka była ciekawą przygodą oraz uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak również skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Wycieczka  była także okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i zachowywania poznanych zasad bezpieczeństwa. 

          „Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej”, więc żeby zgłębić wiedzę na temat zwierząt z różnych stron świata uczniowie klas 2 B i 1-3 C pod opieką Anny Kaczmarek – Okońskiej oraz Izabeli Karpińskiej wybrali się do ZOO w Gdańsku Oliwie. Wycieczka, która odbyła się 4 maja 2023 roku, była efektem zajęć edukacyjnych realizowanych metodą projektu. Młodzież określiła zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, a następnie podzieliła się zadaniami. Głównym źródłem informacji był Internet, z którego skorzystali z powodzeniem. Udało się im dotrzeć do Gdańska pociągiem i autobusem, skorzystać z przysługujących zniżek, a na miejscu zjeść obiad, pyszne lody i przede wszystkim zobaczyć zwierzęta. Było ciekawie i wesoło, grupa zacieśniła relacje koleżeńskie.

        • Warsztaty czytelnicze z Pinokiem


        • W dniu 24 maja 2023 roku w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Kwidzynie odbyły się warsztaty czytelnicze i rękodzielnicze oparte na fabule książki Carlo Collodi „Pinokio”. Autor, fabuła utworu Pinokio oraz postać tytułowego bohatera były przyczynkiem do moderowanej rozmowy podczas której przedstawione zostały pojęcia: PSEUDONIM, PRZYDOMEK, NAZWISKO, PRZEZWISKO, NICK. Uczniowie szeregowali nazwy, które - są neutralne, sprawiają przykrość i ranią, są miłe i pożądane. Podkreślona została różnica pomiędzy przezwiskiem a pseudonimem i wyróżnione były odczucia jakie wiążą się z „dobrymi” i „złymi” nazwami. W trakcie warsztatów uczestnicy sporządzili z różnych materiałów postacie z utworu Pinokio. Realizacja zajęć odbyła się dzięki inicjatywie oddolnej, która jest częścią projektu "Biblioteka Trzecim miejscem animacji"
          w ramach konkursu dotacyjnego BLISKO realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury #NPRCz 2.0. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

        • ZAJĘCIA EDUKACYJNE W STOWARZYSZENIU EKO – INICJATYWA

        • 24 maja 2023 roku klasy 1-3 c, 2b, 1-3 b, 1-3 d wzięły udział wzajęciach edukacyjnych pt. „Dlaczego jest wiosna?”, które przeprowadziłp. Adam Juźwiak w Stowarzyszeniu Eko – inicjatywa. Do siedzibyorganizatora grupa pojechała autobusem komunikacji miejskiej. Młodzieżaktywnie wzięła udział w zainicjowanej dyskusji, której celem byłopotwierdzenie lub obalenie mitów dotyczących pojawiania się oznakwiosny. Ukierunkowane doświadczanie wszystkimi zmysłami, w tymsmakowanie liści drzew i ziół podczas spaceru po lesie, wzbogaciłowiedzę uczniów i nauczycieli. Było ciekawie i wesoło, dzięki ogromnejwiedzy oraz umiejętnościom podążania za młodzieżą edukatora.

          Izabela Karpińska

        • Światowy Dzień Autyzmu

        • W dniu 27 kwietnia 2023r. w Szkole Przysposabiającej do Pracy w Kwidzynie odbyły się warsztaty z okazji Światowego Miesiąca Autyzmu, które poprowadziły: p. Marta Wojtczak i p. Joanna Kłos z Usług Terapeutycznych – Edukacyjnych „Puzelek” przy naszej współpracy. Hasłem przewodnim spotkania było „Mam spektrum autyzmu – spróbuj mnie zrozumieć”. Celem warsztatów było i upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Uczniowie SPDP i uczestnicy ZRW brali udział w warsztatach doświadczając nadwrażliwości dotykowej, wzrokowej i słuchowej oraz niedowrażliwości sensorycznej czy przebodźcowania. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się: gra interaktywna z udziałem robota wydającego polecenia do wykonania. Uczestnicy ZRW bardzo chętnie wyciągali z kisielu przedmioty o różnej wielkości i kształcie. Kolejnym zadaniem było nawlekanie koralików bądź układanie klocków i puzzli w rękawicach o różnej grubości, wielkości. Warsztaty przebiegały w radosnej atmosferze, szczególnie, że część uczniów pani Marta znała osobiście ze szkoły w Barcicach. Na zakończenie uczestnicy zespołów rewalidacyjnych namalowali dłońmi wielkie niebieskie serce , nawiązując do koloru autystów i wystroju sali, tj. niebieskich niezapominajek i niebieskich balonów. Bardzo gorącymi brawami podziękowaliśmy paniom za współpracę i wręczyliśmy prezent wykonany w postaci wyrobów ceramicznych i świecy wykonanej przez uczniów naszej szkoły, podczas zajęć programowych.

          Organizatorzy:

          Teresa Banasiak

          Małgorzata Hańdziuk

          Andżelika Rejman

        • Tworzymy własną grę planszową

        • Na zajęciach w bibliotece uczniowie naszej szkoły: Zuzia, Eryk, Kacper , Krystian i  Dominik pod kierunkiem Pani Wandy stworzyli własną grę planszową. Dobrze się przy tym bawiąc.  Do naszej gry  wykorzystalismy 10 zagadek pochodzących z książek" CZYTAM OD A DO Z "-Anny Sójki oraz "TYSIĄC ZAGADEK"- Barbary Lewandowskiej . Uczniowie przygotowali także instrukcję zawierającą zagadki i zasady gry.

          Wanda Archutowska

        • Kwidzyński Bieg Unijny

        • Jak rok rocznie od wielu lat, tak i w tym roku 21 kwietnia 2023r wzięliśmy udział udział w Biegu Unijnym. Reprezentantami naszej szkoły byli:

           

          1. Korzyńska Monika – I m

          2. Korzyńska Natalia – I m

          3. Depta Agata – II m

          4. Szulc Amelia – II m

          5. Hantel Patryk – II m

          6. Krawniak Dominik

          7. Wesołowski Jakub

          8. Kryger Eryk

          9. Wojtyra Krystian – I m

          10. Falkowski Dariusz – I m

          11. Gałkowski Grzegorz

          12. Szemraj Oskar – II m

          W tym roku zdobyliśmy prawie wszystkie medale i jesteśmy z siebie bardzo dumni. Krystian Wojtyra i Patryk Hantel walczyli na ostatnich metrach o zwycięstwo w biegu. Krystian finiszował troszkę szybciej i zdobył I miejsce zaś Patryk zajął II miejsce. Wśród dziewcząt najszybsza była Monika Korzyńska – I m a tuż za nią na II m Amelia Szulc. W kategorii wiekowej do lat 18 wśród chłopców zajmując I m był Falkowski Dariusz zaś wśród dziewcząt zwyciężyła Korzyńska Natalia – Im a na drugim miejscu uplasowa, wszyscyła się Agata Depta. Oskar Szemraj w kategorii wózków ręcznych zdobył II miejsce.

          Wszyscy zawodnicy ukończyli bieg i uplasowali się w czołówce wszyscy wię są zwycięzcami. Serdecznie gratulujemy !

           

          M. Szymańska-Król

           

        • Dzień otwarty w szkole

        • Szkoła Specjalna Przysposabiająca do pracy w Kwidzynie zaprasza wszystkich zainteresowanych na dzień otwarty szkoły 20 kwietnia 2023r w godz. 9:00-11:00. W czasie wizyty bedzie można zapoznać się z codziennym funkcjonowaniem szkoły. Serdecznie zapraszamy.  Prosimy o potwierdzenie wizyty w sekretariacie szkoły

        • Gdyby jajko mogło mówić - w oczekiwaniu na święta wielkanocne.

        • 30 marca i 5 kwietnia  w bibliotece szkolnej odbyły się dwa przed świąteczne spotkania. Na których   uczniowie naszej szkoły mogli wysłuchać opowiadania Renaty Piatkowskiej pt. "Pisanki". Na zajęciach młodzież poznała wiele ciekawostek związanych z tradycją malowania pisanek oraz kilka świątecznych  zabaw z jajkami,w ktore kiedyś bawili się nasi dziadkowie.  Wszystkie klasy oraz zespoły rewalidacyjne spotkały się również 5 kwietnia na śniadaniu wielkanocnym. Na wszystkich stołach gościły tradycyjne świąteczne potrawy, nie było końca wzajemnym odwiedzinom w klasach, składaniu sobie życzeń i uśmiechom. Był to odmienny ale dla wszystkich miły dzień wprowadzający nas w atmosferę świąt.

        • JACY JESTEŚMY - zajęcia czytelnicze

        • JACY JESTEŚMY - Kolejni uczniowie naszej szkoły Ewa, Malwina, Dominika,Ida oraz Patryk wzięli udział w zajęciach czytelniczych pod kierunkiem pani Wandy Archutowskiej. Tym razem dzięki pracy z książkami  z serii Mali Wielcy wszyscy  mieli okazję poznać osobę Johna Lennona piosenkarza i członka grupy The Beatles oraz Fridę Kahlo wybitną malarkę. ŻYCIE TYCH OSÓB MOŻE BYĆ INSPIRACJĄ DLA NAS WSZYSTKICH DO TEGO ABY NIE REZYGNOWAĆ Z MARZEŃ. Nasi uczniowie podczas rozmowy i wspólnej pracy pogłębili świadomość swoich mocnych stron. 
        • Światowy Dzień Zespołu Downa

        • 21 marca to dzień, w którym szczególnie zaznaczamy obecność w naszym gronie osób z Zespołem Downa. Życzymy im barwnego i szczęśliwego życia w kręgu przyjaciół. J właśnie tak spędziliśmy wspólnie ten dzień. Wybraliśmy się nad Balaton, gdzie klasy wykonały kolorowe zadania. Dalej były tańce, śpiew i topienie marzanny czyli super impreza w promieniach wiosennego słońca. 

          Dziękujemy Panom że Straży Miejskiej, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem. 

          Róża Kubiak, Izabela Karpińska 

          Tak witaliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

        • Światowy Dzień Poezji i Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych

        • 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych, natomiast 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji. Postanowiliśmy połączyć obchody tych świąt w szczególny sposób i zaprosić do przeczytania poezji Wisławy Szymborskiej wychowanków Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Kwidzynie. Grzegorz, Olga, Agata, Kasia, Lidka i Piotr przezwyciężyli tremę i doskonale poradzili sobie z poezją. W tym trudnym zadaniu wspierała ich p. Wanda Archutowska z Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, pracująca również w szkole SPdP w Kwidzynie. Posłuchajcie wierszy naszej znakomitej poetki w ich niezapomnianym wykonaniu