• Szkoła dziś

•

Celem działalności naszej szkoły jest przygotowanie dziecka z niepełnosprawnością intelektualną do pełnego udziału w życiu społecznym w integracji ze środowiskiem.

SZkoła zajmuje się kształceniem, wychowaniem oraz rewalidacją dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi i autyzmem. Praca z dzieckiem odbywa się w oparciu o indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne, opracowane dla każdego ucznia na podstawie diagnozy i zaleceń zawartych w orzeczeniu wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.      Duży nacisk w nauczaniu został położony na samodzielne funkcjonowanie dzieci w stopniu maksymalnym dla nich do osiągnięcia. Odgrywa to bowiem szczególną rolę w procesie rewalidacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.

Kadrę pedagogiczną szkoły tworzy 30 nauczycieli w tym pedagog, psycholog, logopeda i rehabilitant oraz 9 pracowników administracji i obsługi. Cała kadra pedagogiczna szkoły posiada pełne kwalifikacje zawodowe oraz przygotowanie specjalistyczne do pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Struktura organizacyjna szkoły

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy

dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz niepełnosprawnością sprzężoną do ukończenia 24 roku życia

Kierunki kształcenia z zajęciami praktycznymi w lokalnych firmach:

• pomocnik ogrodnika i sadownika
          • pomocnik kucharza,
          • pomocnik pracownika gospodarczego,
          • pracownia życia codziennego.

Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczy dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością

• dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim do 25 roku życia

Zajęcia obejmują

•

• naukę nawiązywania kontaktów społecznych,
          • komunikowanie się z otoczeniem – AAC,
          • usprawnianie ruchowe (zajęcia na basenie,
          • integracja sensoryczna, fizjoterapia, jazda konna),

• wdrażanie do osiągania optymalnego poziomu  samodzielności,
          • rozwijanie zainteresowania otoczeniem,
          • wzmacnianie aktywności.

​​​

Integralną i istotną częścią edukacji uczniów  jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna
          i rewalidacyjna. Objęci są nią uczniowie w trakcie całego cyklu kształcenia. Są to zajęcia wspierające proces dydaktyczny. Prowadzą je nauczyciele specjaliści, pedagog, psycholog, logopeda oraz rehabilitant.

Do zajęć rewalidacyjnych należą:

• zajęcia logopedyczne
          • zajęcia socjoterapeutyczne
          • gimnastyka korekcyjna
          • usprawnianie ruchowe
          • usprawnianie manualne w tym zajęcia ceramiki
          • rewalidacja komputerowa
          • fizjoterapia
          • muzykoterapia, arteterapia i hipoterapia, zajęcia na basenie.
          • kształtowanie kompetencji osobistych
          • kształtowanie kompetencji społecznych
          • kształtowanie kompetencji komunikacyjnych
          • kształtowanie kompetencji zawodowych

Metody pracy:

• Metoda ruchu rozwijającego W. Scherborne,
          • Metoda dobrego startu,
          • Program aktywności CH.Knill’a,
          • Metoda mobilnej rekreacji muzycznej dr M. Kieryła,
          • Metoda ośrodków pracy,
          • Metoda Marii Montessori.

Szkoła  oferuje

• wysoko wyspecjalizowaną kadrą
          • możliwośc współdziałania w Radzie Rodziców
          • działalność Rzecznika Praw Dziecka
          • realizację ogólnopolskich programów edukacyjno-wychowawczo-profilaktyczno-społecznych.

W szkole znajdują się:

• gabinet logopedyczny
          •  gabinet pielęgniarki
          • gabinet pedagoga i psychologa
          • pracownia gospodarstwa domowego
          • pracownie z dostępem do Internetu
          • sala doświadczania świata
          • biblioteka szkolna wyposażona w stanowiska komputerowe z dostępem do internetu
          • sala gimnastyki korekcyjnej
          • pracownia gliny
          • sala fizjoterapii
          • sala gimnastyczna
          •  jadalnia
          •  park

Współpraca i integracja ze środowiskiem

Podnoszenie sprawności fizycznej naszych wychowanków to jedno z ważniejszych zadań wychowawczych i rewalidacyjnych.
          Uczniowie naszej szkoły biorą udział w  Mistrzostwach Szkół Specjalnych na najwyższych szczeblach (wojewódzkich i ogólnopolskich i europejskich).

Nasi uczniowie konkurują na płaszczyźnie sportowej z rówieśnikami z innych kwidzyńskich szkół.

Uczniowie naszej szkoły biorą również udział w konkursach i zawodach organizowanych przez szkoły masowe z terenu miasta Kwidzyna i Powiatu Kwidzyńskiego oraz instytucje samorządowe i stowarzyszenia:

-konkurs teatralny

-konkurs prac technicznych , plastycznych, muzyczne

-zawody sportowe

Szkoła jest organizatorem imprez artystycznych i rekreacyjno - sportowych dla uczniów Powiatu Kwidzyńskiego i Województwa Pomorskiego.

Turystyka w szkole i w Internecie oraz działalność drużyny harcerskiej to także ważny element pracy wychowawczej. Wychowankowie uczestniczą:

· w rajdach pieszych i wycieczkach krajoznawczych po najpiękniejszych zakątkach regionu

· w wycieczkach turystyczno-dydaktycznych

Drużyna Harcerska "Leśne Skrzaty" wspólnie z drużyną harcerską MOW w Kwidzynie organizuje wspólne zbiórki i uroczystości, bierze również udział w imprezach harcerskich organizowanych przez Chorągiew Gdańską ZHP i Komendę Hufca ZHP w Kwidzynie.

Od lat harcerze uczestniczą w przygotowaniach scenografii na Festiwal Piosenki Harcerskiej "Szałamaja".

Nasza szkoła od lat aktywnie uczestniczy w akcji WOŚP organizując kiermasz, kawiarenkę i gwarantując dobrą zabawę. Etap szkolny WOŚP cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów ale i pracowników.