• Wolontariat Europejski

Współpraca w ramach Wolontariatu Europejskiego pomiędzy Stowarzyszeniem „Eko-Inicjatywa” a Zespołem Szkół Specjalnych rozpoczęła się w połowie roku 2012.

Wspólnie podjęliśmy kroki, aby przygotować się na goszczenie obcokrajowców w placówce.

W styczniu 2013 ZSS został oficjalnie akredytowaną organizacją Wolontariatu Europejskiego Programu „Młodzież w działaniu”.

Od tego momentu rozpoczęliśmy intensywne poszukiwania odpowiedniej wolontariuszki/wolontariusza do projektu.

Jako jedna z pierwszych zgłosiła się do nas Claudia Torrente. Po rozmowie z koordynatorką wolontariatu Claudia została zaakceptowana, dzięki czemu Stowarzyszenie „Eko-Inicjatywa” złożyło wniosek o dofinansowanie pobytu wolontariuszki, jak już dzisiaj wiemy z sukcesem J

Claudia rozpoczęła swoją pracę w Kwidzynie 17 września 2013 i będzie nas wspierać przez 12 miesięcy.

Projekt współfinansowany w ramach Programu Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu” (obecnie Program Erasmus +).

EUROPEAN VOLUNTARY SERVICE IN  THE SPECIAL SCHOOL

My name is Claudia Torrente, I am a spanish 23 years old volunteer of EVS. The 15 th Septembre 2013 THE most exciting adventure of my life started. I traveled to Poland with a couple of suitcases full of nerves and excitement ,ready to start my new life during the next 12 months.

Here I started working in The Special School where everybody was waiting for me with open hands ready for their new challenge "how to communicate with a foreigner who can not say a word in polish"

From the beginning I felt at home,they were all very kind and friendly and really supportive.I had the opportunity to participate with almost all the teachers during the lessons and I have seen how professional they are and all the effort they make to prepare pupils for life.

I am very happy working here learning from them and trying to help in what I can. They encourage me to participate in a lot of activities like going to the swiming pool, support the daily life activities of the class, participate in the speech therapy sessions,help in open air activities, art and crafts and all the school events.

I think this is a great opportunity to live a very rewarding experience, to involve myself in this amazing culture, learning a new language, meet new people, know a different way to work and develop my social working skills as well as improving my knowledge in the field of disability. I am sure it is going to be an incredible year I will never forget.

Europejski Wolontariat w Zespole Szkół  Specjalnych w Kwidzynie

Nazywam się Claudia Torrente i mam 23 lata. Jestem wolontariuszką  EVS.

15 września 2013 roku rozpoczęła się najbardziej ekscytująca przygoda mojego życia. Przyjechałam do Polski z dwiema walizkami pełnymi niepewności i ekscytacji, gotowa by spędzić następny rok jako wolontariuszka  w szkole specjalnej. Tutaj wszyscy oczekiwali na mnie z otwartymi ramionami. Mój przyjazd też był dla nich wyzwaniem – „jak można się porozumieć z obcokrajowcem, który nie mówi ani słowa po polsku”.

Od pierwszego dnia mojego pobytu w Kwidzynie czułam się jak w domu, wszyscy byli uprzejmi, spotkałam się z sympatią i pomocą na każdym kroku. Mam  sposobność uczestniczyć w zajęciach niemal wszystkich nauczycieli. W czasie lekcji widzę  ich profesjonalizm i  wysiłek jaki wkładają w przygotowanie uczniów do życia.

Jestem bardzo szczęśliwa z tego, że pracując uczę się i pomagam. Mam możliwość brać aktywy  udział w różnych zajęciach:   na basenie, pomagam uczniom w ich codziennych czynnościach w klasie,  w zajęciach logopedycznych, w zajęciach na świeżym powietrzu, pracach ręcznych i imprezach szkolnych.

Myślę, że mój pobyt tutaj i poznawanie tutejszej kultury, uczenie się nowego języka, poznawanie nowych ludzi i ich sposobu pracy oraz praktyczne wykorzystanie mojej wiedzy na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie jest okazją do zdobycia doświadczenia                    i ogromnej  satysfakcji. Jestem przekonana, że to będzie rok niesamowitych doświadczeń i przeżyć, których nigdy nie zapomnę.