• Historia szkoły

        •  

           

          3 września 2012r z okazji obchodów 55 - cio lecia Ośrodka otrzymaliśmy nowa siedzibę przy ulicy Ogrodowej 6. Nowy budynek jest przestronny, słoneczny, wyposarzony w duża salę gimnastyczną i windę. Wprowadziliśmy się do nowego budynku niedawno i jeszcze nie do końca jest on naszym ciepłym domowym miejscem ale mamy na to szansę, gdyż dzieci czują się tu bardzo dobrze.
          Budynek, w którym przez 40 lat mieściła się siedziba Ośrodka uznany został przez swą wartość historyczną i architektoniczną za cenne dobro kultury i jako takie wpisany do rejestru zabytków.

          Zbudowany w latach 1798-1800 na siedzibę Wyższego Sądu Ziemskiego Rejencji Kwidzyńskiej, reprezentuje styl klasycystyczny. Swą monumentalnością potwierdza znaczenie Kwidzyna jako ważnego centrum w rozwijającej się po 1772 roku pruskiej administracji państwowej….

          W czasie ofensywy styczniowej 1945r. w budynku zorganizowano oddział szpitalny dla rosyjskiego wojska.

          Po wojnie w 1947 roku w budynku powołano Państwowy Dom Dziecka nr2 dla sierot Sybiraków- dzieci powracających ze Związku Radzieckiego, do którego zostały wraz z całymi rodzinami deportowane w okresie wojny.

          Z dniem 1 stycznia 1957 roku na mocy uchwały Prezydium WRN w Gdańsku, Dom Dziecka przekształcono na Państwowy Zakład Wychowawcy ’’dla dzieci opóźnionych w rozwoju umysłowym w wieku szkolnym na 140 miejsc, ze szkołą podstawową specjalną i przysposobieniem zawodowym .’’Z dniem tym rozpoczyna się w Kwidzynie organizowanie od podstaw szkolnictwa specjalnego. Nowo otwarta szkoła liczy 7 oddziałów.     

          Uczy się w nich 77 dzieci. Kadrę pedagogiczną tworzy 19 nauczycieli i wychowawców. Pierwszym dyrektorem utworzonego zakładu zostaje Ryszard Stanejko, kierownikiem szkoły jest Wanda Bojarska a kierownikiem internatu Józef Kapiszewski.

           

          Początek 1967 rok przynosi pewne zmiany organizacyjne. Orzeczeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Gdańskiego w Gdańsku zorganizowany zostaje Zakład Wychowawczy, który obejmuje internat i szkołę podstawową specjalną dla dzieci z internatu i z terenu miasta Kwidzyn. Od tego czasu nazywa szkoły brzmi:  Szkoła Podstawowa Nr 7. Liczy ona 11 oddziałów, przebywa w nich 214 uczniów. W internacie funkcjonuje 7 grupy dla 125 wychowanków. Zarówno internat, jak i szkoła są koe-dukacyjne .

                 Kadra pedagogiczna liczy już 32 osoby. Funkcję dyrektora zakładu pełni Ryszard Rutkowski. Zakład w tym czasie nieustannie poprawia swoją bazę dydaktyczną, warunki nauki i pracy. Kadra doskonali swoje umiejętności zawodowe. Nawiązana  została bliska współpraca z zakładami pracy, szczególnie z PGKiM oraz jednostkami wojskowymi stacjonującymi w Kwidzynie .

          Kolejną zmianę nazwy przynosi 1984r. Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Elblągu zakład przekształca się w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Dyrektorem Ośrodka w tym czasie jest Stanisław Drewienkowski.

          5 listopada 1988r Ośrodkowi nadane zostaje imię oraz sztandar. Uroczystość nadania imienia Ludowego Wojska Polskiego potwierdza bliską współpracę Ośrodka z wojskiem, jest ukoronowaniem zabiegów ówczesnego dyrektora Ryszarda Rutkowskiego, stanowi ważny moment w historii Ośrodka. Wcześniej Ośrodek wyróżniony zostaje medalem pamiątkowym z okazji 200 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaką honorową ,, Za zasługi dla województwa elbląskiego”

          Od września 2013r Ośrodek został przekształcony w Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie z siedzibą na ulicy Ogrodowej 6 w Kwidzynie.

           

          60 lat mineło

           

          Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie – 60 lat – to zbudowaliśmy…

           

          W czwartek 30 listopada Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie obchodził jubileusz. Przez 60 lat istnienia placówki – pod różnymi nazwami, w różnej strukturze, pracowali tu różni ludzie i uczęszczali różni podopieczni. Wszyscy przyczynili się ogromu sukcesów, licznych doświadczeń, a czasami również porażek, które skłaniały do refleksji i wyciągania wniosków.

          Jubileusz, to czas przygotowań na wizytę zaprzyjaźnionych gości, czas twórczego tworzenia oraz generalnych porządków. Nauczyciele jak również uczniowie pieczołowicie zaplanowali i przygotowali ten wyjątkowy dzień. Kształcenie to nieustający proces i mimo sześćdziesięciu lat istnienia, wciąż planujemy, zmieniamy i tworzymy. Temat przewodni występu skojarzył się zatem organizatorom z placem budowy, miejscem ciągłych zmian i twórczych działań. Goście zostali w związku z tym przywitani przez prowadzących ubranych w stroje budowlane i poproszeni o wpisanie kilku miłych słów na papierowych cegiełkach. Proszono ich także o zachowanie zasad bezpieczeństwa, a także przychylność podczas inspekcji. Te cegiełki stanowiły symbol łączący wszystkie pokolenia obecne w tym dniu na gali – uczniów, zaproszonych gości, przyjaciół szkoły byłych i obecnych pracowników placówki.

          W trakcie jubileuszowej gali swoje umiejętności przedstawiła spora część uczniów. Działająca w placówce od dziewięciu lat grupa teatralna „Fikcja” wykonała przedstawienie pt „Historia o Błędnym Rycerzu czyli La historia del caballero andante”. Dzięki wspólnym działaniom szkolnym aktorom udało się zrealizować już sporo przedstawień. Nie spoczywają oni jednak na laurach i pracując nad nowym spektaklem zawsze starają się poszerzyć swój warsztat o ciekawe tematy i formy przekazu. Tym razem postanowili spróbować sił w animacji marionetek. Pomysł na przedstawienie zrodził się dzięki hiszpańskiej wolontariuszce, która w zeszłym roku szkolnym gościła w naszej szkole. Olga opowiedziała nam wiele interesujących historii, które były inspiracją do stworzenia „Historii o Błędnym Rycerzu”. W ten sposób powstała opowieść o tym, by nie bać się spojrzeć na siebie krytycznie i zmienić swoje postępowanie. Opowieść o tym, że warto żyć z ludźmi i dla ludzi. Opowieść - nie dla egoistów. W tym roku gościmy u siebie Sarę, która również przyjechała do Polski z Hiszpanii i użyczyła postaciom głosu, wygłaszając kwestie oczywiście w języku hiszpańskim.

          W naszej szkole obecnie funkcjonuje pięć zespołów rewalidacyjno - wychowawczych, które tworzy siedemnastu wyjątkowych uczestników zajęć. Oni również uświetnili jubileuszową galę swoim występem. Uczestnicy są w różnym wieku i mają wiele ulubionych aktywności, w których chętnie biorą udział. Różnorodne zajęcia organizują im nauczyciele prowadzący grupę ze wsparciem pomocy nauczycieli. Celem organizowanych zajęć jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie ich zainteresowania otoczeniem oraz samodzielności w funkcjonowaniu w codziennym życiu - oczywiście stosownie do ich możliwości psychofizycznych oraz indywidualnych potrzeb rozwojowych. „Tęczowy taniec” wykonali uczestnicy zajęć, ich nauczycielki i opiekunowie. Była to niezwykle wzruszająca opowieść przedstawiona w formie tańca o kolorowym życiu naszych uczestników zajęć. Opowieść o tym, że warto żyć zgodnie, dostrzegając codziennie wyjątkowość każdego z nas i przyrody, która nas otacza.

                    Na scenie zaprezentowali się ponadto szkolni muzycy. Zespół „Dream team” powstał w bieżącym roku szkolnym. Do części chłopców z istniejącego wcześniej zespołu „Bad boys” dołączyły dziewczęta i w taki sposób powstała „Drużyna marzeń”. Uczniowie zaśpiewali, ale także wykonali akompaniament perkusyjny na instrumentach. W ramach warsztatów muzycznych oraz zajęć muzyki z rytmiką młodzież rozwija wrażliwość muzyczną poprzez stosowanie różnorodnych metod i form pracy. Dzięki muzyce, która bardzo często rozbrzmiewa w murach szkoły, wychowankowie odkrywają i rozwijają swoje umiejętności wokalne, realizują siebie, uczą się współpracy w zespole oraz wdrażają się do aktywnego spędzania czasu wolnego.

                    Podczas występu nie zabrakło również tancerzy. Od ośmiu lat w naszej szkole działa koło taneczne „Tęcza”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach koła tanecznego, poznając podstawowe kroki, figury i układy tańców, jednocześnie wspaniale się bawią oraz nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie. Zespół wzbogaca swym udziałem imprezy szkolne, a także lokalne oraz uczestniczy w przeglądach zespołów tanecznych w naszym regionie. Każdy tancerz zespołu tworzy coś osobliwego i nieprzeciętnego, a to jest sztuką samą w sobie, dlatego każdy jest artystą swojego stylu i umiejętności.

          Uczennice wykonały układ taneczny do utworu muzyki rozrywkowej i tak , jak pozostali występujący, zostały nagrodzone gromkimi brawami.

          Podczas jubileuszowej gali pokazaliśmy niewielką prezentację tego, co dotąd udało nam się osiągnąć. Nie sposób w jednym dniu opisać wszystkich naszych umiejętności. Mamy świadomość zmieniających się potrzeb i dlatego ustawicznie coś usprawniamy i modyfikujemy. Codziennie spotykamy się z niepełnosprawnością naszych uczniów, ale mimo tego naprawdę aktywnie działamy na wielu frontach. Rozwijamy sprawność fizyczną poprzez uczestnictwo w różnych formach zajęć ruchowych. Harcerze kształtują postawy patriotyczne, a umiłowanie do przyrody rozwijają wspólnie ze szkolnym kołem turystycznym. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy doskonalą swoje umiejętności w różnych dziedzinach i niebawem rozpoczną zajęcia praktyczne na terenach zaprzyjaźnionych ze szkołą firm. Na jubileuszowe spotkanie to właśnie uczniowie wykonali elementy dekoracji, wytłoczyli sok z zebranych przez siebie jabłek oraz upiekli przepyszne ciasteczka, którymi częstowali w trakcie występu. To też uczniowie jako kelnerzy obsługiwali gości w kawiarence.

                    Ten wyjątkowy dzień już za nami. Mamy satysfakcję z występu oraz świadomość czekających na nas wyzwań, tych dużych i spektakularnych ale również małych wynikających ze żmudnego pokonywania codziennych słabości i barier. Jesteśmy dumni ze swojego doświadczenia i gotowi na kolejne lata pracy.

          K. Rudnik